Wycieczki dla seniorów po Wrocławiu
Piotr Łącki, psycholog i autor książki Żyj pełnią życia!, oprócz pracy z seniorami jest również przewodnikiem miejskim.
Specjalnie dla gości w wieku 60+ zaplanował kilka tras, które pozwolą odkryć najpiękniejsze miejsca stolicy Dolnego Śląska.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą pieszych wycieczek po Wrocławiu – zarówno dla osób indywidualnych
jak i grup zorganizowanych.
Pierwsza wycieczka dla seniorów w 2019 roku!
25.04.2019 – Stary Cmentarz Żydowski – odwołana z powodów zdrowotnych, nowy termin wkrótce
W czasie tego spaceru udamy się na Stary Cmentarz Żydowski, gdzie będziemy mieli okazję poznać historię gminy żydowskiej w czasie jej złotego wieku w naszym mieście. Na cmentarzu znajdziemy około 12 tysięcy nagrobków oraz odkryjemy niemal wszystkie style architektury. Dowiemy się, jak Żydzi we Wrocławiu przyczynili się do rozwoju miasta oraz poznamy historie największych osobistości pochowanych na cmentarzu. Tu miejsce spoczynku znaleźli m.in. Auguste Stein, matka Edyty Stein, którą papież Jan Paweł II ogłosił patronką Europy; Ferdynand Lassalle, założyciel pierwszej robotniczej partii w Niemczech oraz rodzice noblisty Fritza Habera. Mało kto wie także, że na cmentarzu, który obecnie funkcjonuje jako Muzeum Sztuki Cmentarnej kręcono również jeden z odcinków serialu Czterej pancerni i pies. Atmosfera na cmentarzu jest magiczna.
Podstawowe informacje:
– czas trwania: 2 godziny, 10:00 – 12:00
– koszt dla posiadaczy Wrocławskiej Karty Seniora: 10 zł/wycieczka, 15 zł dla pozostałych seniorów
– miejsce spotkania: cmentarz przy ul. Ślężnej
Obowiązują wcześniejsze zapisy na adres mailowy: odkryjwroclaw@gmail.com
Wycieczki prywatne dla grup senioralnych
Podstawowe informacje:
- Czas trwania: 2 godziny
- Dzień i godzina – do ustalenia
- Rezerwacja: mailowo – odkryjwroclaw@gmail.com
- Możliwość wystawienia faktury – proszę przesłać dane
- Możliwość organizacji przerwy kawowej po zakończonej wycieczce
Stare Miasto
Wspólnie odkryjemy ponad tysiącletnią historię Wrocławia, w ramach której miasto znajdowało się pod polskim, czeskim, austriackim, pruskim i niemieckim panowaniem. W trakcie naszego spaceru zobaczymy najważniejsze miejsca Wrocławia
– rynek oraz ratusz, Plac Solny, kościół św. Elżbiety, Jatki, Stare Więzienie, budynek główny Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Halę Targową oraz najstarszą część miasta: Ostrów Tumski. Powyższe miejsca pomogą
nam odkryć niezwykłą i skomplikowaną historię miasta oraz pozwolą nam zrozumieć, jak Wrocław zmieniał się na przestrzeni wieków. Kwiat Europy, Wenecja Północy, Miasto spotkań – choć niektóre z tych określeń wydają się przesadzone, trzeba przyznać, że Wrocław ma niesamowity charakter i urok, który warto poznać.
Alternatywny Wrocław
W czasie spaceru odwiedzimy Ołbin i Nadodrze. Poznamy historię tych osiedli i ich włączenia do Wrocławia. Spacer rozpoczniemy w Parku Tołpy. W okolicach kościoła św. Michała Archanioła uczestnicy dowiedzą się o jednym z największych założeń klasztornych, które powstało w średniowieczu. Odwiedzimy również miejsce na Nadodrzu, gdzie Steven Spielberg
kręcił swój ostatni oscarowy film i dowiemy się, w jak wielu filmach grało to wrocławskie osiedle. Poznamy ponadto prace artystów ulicznych, podejmiemy temat rewitalizacji osiedla, a uczestnicy dowiedzą się, gdzie można kupić jedne z najlepszych lodów we Wrocławiu. Nie zabraknie również wizyty na przepięknym placu świętego Macieja.
Zielone płuca Wrocławia
Początek XX wieku przyniósł miastu szybki rozwój. W tym okresie zbudowany został Most Grunwaldzki i Hala Stulecia
– architektoniczne wizytówki miasta. W czasie tej wycieczki odkryjemy przede wszystkim niezwykłości znajdujące się
w Parku Szczytnickim i jego okolicach. Odnajdziemy drewniany kościółek św. Jana Nepomucena, zapoznamy się
z innowacyjną architekturą zbudowaną na potrzeby wystawy WUWA oraz dowiemy się, gdzie pierwotnie znajdował się
tor wyścigów konnych we Wrocławiu. Poznamy również historie najbardziej znanych osobistości, żyjących w tej dzielnicy.
Wrocławscy Nobliści
Z Wrocławiem było związanych kilkunastu Noblistów. Niektórzy z nich urodzili się w naszym mieście, inni byli tu studentami bądź profesorami. Choć ich drogi do zdobycia najcenniejszej nagrody naukowej na świecie były różne, to łączyło ich niezwykłe poświęcenie i oddanie nauce, dzięki któremu zmienili świat, w którym żyjemy. W ramach tego spaceru odkryjemy najciekawsze historie związane z wrocławskimi Noblistami. Odkryjemy paradoks związany z kotem Schrödingera, poznamy tragiczną historię rodziny Fritza Habera oraz udowodnimy, że powtarzanie klasy nie stoi na przeszkodzie, by otrzymać medal z wizerunkiem Alfreda Nobla. Wybitne odkrycia naukowe zostaną opowiedziane w przystępny sposób.
Wrocław – miasto nad Odrą
W czasie tej wycieczki odwiedzimy najpiękniejsze miejsca nad Odrą we Wrocławiu. Będzie to okazja, by dowiedzieć się, ile mostów mamy w mieście i które miejsce pod tym względem zajmujemy w Europie. Przejdziemy niedawno oddanym do użytku bulwarem Dunikowskiego, gdzie będziemy odkrywać historię miasta od jego założenia przez jego zdobycie przez wojska napoleońskie aż po oblężenie Wrocławia i czasy komunistyczne. Na trasie naszego spaceru znajdą się również perły architektoniczne z różnych okresów: pierwsza wieża ciśnień, budynek Muzeum Narodowego, Most Pokoju czy kościół św. Maurycego.
Centrum Historii Zajezdnia
Centrum Historii Zajezdnia dokumentuje dzieje Wrocławia w okresie 1945-2016. W ramach wycieczki odkryjemy powojenną historię miasta. Będzie to historia o ludziach, którzy przybyli do zniszczonego miasta i wspólnymi siłami odbudowali je
w kolejnych dziesięcioleciach, tworząc jedno z najszybciej rozwijających się miast Polski. Będzie to opowieść o nadziei na lepsze życie po wojnie, terrorze okresu stalinowskiego, codzienności lat 70., rozwoju kultury i sztuki, pojednaniu polsko-niemieckim i walce o demokrację w latach 80. Będzie to opowieść o mieście, które wspólnie budujemy.
Kultura przez wszystkie przypadki – Dzielnica Czterech Świątyń
Zaledwie 10 minut od rynku znajduje się niezwykłe miejsce dla wyznawców różnych religii i pasjonatów kultury. W jednej dzielnicy znajdują się miejsca modlitwy należące do czterech różnych wyznań. Maksymalna odległość między dwoma z nich to zaledwie 300 metrów. Wyruszymy w podróż przez wieki, aby dowiedzieć się, jak różne religie, kultury i narody tworzyły historię naszego miasta. Dzielnica Czterech Świątyń jest również niezwykłym miejscem, w którym działają artyści uliczni oraz znaleźć można Galerię Neonów, które niegdyś zdobiły budynki naszego miasta.Wycieczkę zakończymy pod Arsenałem Miejskim, który stanowi niezwykły przykład architektury obronnej z XVII wieku.
Świąteczne tradycje Wrocławia
W ramach spaceru odkryjemy “Świąteczne tradycje Wrocławia”. Przewodnik Piotr Łącki opowie o tym, jak na przestrzeni wieków świętowano we Wrocławiu Boże Narodzenie. Zajmiemy się najciekawszymi zwyczajami i tradycjami pielęgnowanymi przez mieszkańców zarówno przed jak i po II wojnie światowej. Nie zabraknie również wiadomości o tym, co znalazło się na świątecznym stole oraz jak wyglądał jarmark bożonarodzeniowy w dawnym Breslau.